Om oss

Om oss

tirsdag 18.10.22 Skrevet av Qingsheng Dong

Den Norske Aktuarforening er en forening av aktuarer i Norge. Foreningen ble stiftet 11. juli 1904. Foreningen er medlem av the International Actuarial Association og Actuarial Association of Europe (AAE).

Den Norske Aktuarforenings formål

Den Norske Aktuarforenings formål er å fremme utøvelsen av aktuarfaget og medlemmenes felles interesser, blant annet ved å:

  • arbeide for aktuariell grunnutdannelse på et høyt faglig nivå og videre- og etterutdanne aktuarer
  • arbeide for at medlemmene holder en høy etisk standard ved utøvelsen av sitt yrke
  • avgi uttalelser om spørsmål som anses å ligge innenfor foreningens interesseområde når dette er naturlig
  • virke som et bindeledd mellom medlemmene både faglig og sosialt, blant annet ved å avholde medlemsmøter
  • delta i internasjonalt samarbeid mellom aktuarforeninger

Foreningens vedtekter ble sist oppdatert 12. mai 2022, og kan leses her.

Foreningens etiske regler ble sist oppdatert 18. februar2021, og kan leses her.

 

Komiteer og arbeidsgrupper

  • Fagkomité Skade
  • Finans/Risikostyringskomite
  • Fagkomité Liv/Pensjon
  • Fagkomité Data Science
  • Utdanningskomité
  • Valgkomité
  • Kommunikasjonskomité
  • Regnskapsstandard (RS-gruppe)
  • IFRS17-gruppe
  • Gruppe for aktuarstandarder
  • Fagetisk utvalg

Standarder

Årsmøtet 2019 vedtok ISAP 1 som veiledende standard for aktuariell praksis for medlemmer av Den Norske Aktuarforening. ISAP 1 er utarbeidet av den internasjonale aktuarforening IAA som grunnlag for aktuarstandard for de enkelte medlemsforeninger i IAA. ISAP 1 «International Standard of Actuarial Practice 1, General Actuarial Pratice» er den generelle standarden for aktuariell praksis som andre ISAPs bygger på. ISAPs er ikke bindende for medlemsforeningene, men det anbefales at de legges til grunn for standarder for aktuariell praksis. ISAP 1 oversettes ikke til norsk, men beholdes på engelsk. ISAP 1 finnes her

Kontaktinformasjon

Den Norske Aktuarforening kan kontaktes på admin@aktfor.no.

Postadresse:
Den Norske Aktuarforening
C/O Abr Regnskapspartner AS
Karenlyst Alle 11
0278 Oslo

 

Styret i Den Norske Aktuarforening 2022

Leder Stig Harry Olsen  stig-harry.olsen@dnb.no
Nestleder Trond Killi TKilli@munichre.com
Administrasjonssekretær Hans Michael Øvergaard admin@aktfor.no
Styremedlem (webmaster) Qingsheng Dong qingsheng.dong@gjensidige.no
Styremedlem (økonomiansvarlig) Linda Mon Xi okonomi@aktfor.no

Komitésammensetning i Den Norske Aktuarforening

Fagkomité

Skadekomité

Leder Mats Sollie (2014 - 2025) mats.sollie@aksio.no
Lori Tan (2018 - 2025) lori.tan@dyna-mo.com
Walther Neuhaus (2018 - 2025) walther.neuhaus@zabler-neuhaus.no
Linda Xi (2022 - 2023) linda.poco@gmail.com
Sandra Brännstam (2022 - 2025) sandra.brannstam@hotmail.com
Warda Hadaoui (2022 - 2025) warda.Hadaoui@gjensidige.no

Liv- og pensjonskomité

Leder Sissel Rødevand (2022 - 2025) srodeva@online.no
Ellen Wettre-Johnsen (2009 - 2025) Ellen.Wettre-Johnsen@opf.no
Hans Michael Øvergaard (2017 - 2023) hans.michael.overgaard@klp.no
Helene Bjørkholt (2017 - 2025) helene.bjorkholt@gjensidige.no
Henrik Hammer (2022 - 2025) henrikpaulovhammer@gmail.com
Pål Perger (2022 - 2025) pvv@storebrand.no

Finans/Risikostyringskomite

Leder Ingrid Langfeldt Gould (2022 - 2025) ingrid.gould@gjensidige.no
Christian Akselsen (2009 - 2025) christian.akselsen@grieg.no
Qingsheng Dong (2015 - 2025) qingsheng.dong@gjensidige.no
Corina Moldovan (2019 - 2025) corina.mihaela.moldovan@dnb.no
Ole-Petter Bård Anstensrud (2021 - 2023) olepeta@gmail.com
Aika Msuya (2022 - 2025) aika.msuya@kpmg.no

Data Science

Leder Jimmy Paul (2021 - 2024) jimmy.paul@sparebank1.no
Jan Helge Høyland (2021 - 2024) jan.helge.hoyland@fremtind.no
Linda Xi (2021 - 2023) linda.poco@gmail.com
Sandra Brännstam (2022 - 2024) sandra.brannstam@hotmail.com

Utdanningskomité

Leder Patrick Kakunze (2016 - 2023) patrick.kakunze@gmail.com
Bård Støve (2018 - 2025) bard.stove@math.uib.no
David Ruiz Baños (2019 - 2025) davidru@math.uio.no
Magne Nilsen (2019 - 2025) magne7@outlook.com
Trond Killi (2021 - 2023) TKilli@munichre.com
Jens Christian Wahl (2022 - 2025) jens.c.wahl@gmail.com

Kommunikasjonskomité

Leder Carl Axel Holtsmark (2020 - 2023) carl.holtsmark@gabler.no
Redaktør Hege Hultgren (2021 - 2024) hege.hultgren@gabler.no
Qingsheng Dong (2022 - 2025) qingsheng.dong@gjensidige.no

Valgkomité

Kari Halvorsen Holter (2020 - 2023) kari.halvorsen.holter@fremtind.no
Carl Kirkebø (2021 - 2024) ckirkebo@hotmail.com
Jimmy Paul (2022 - 2025) jimmy.paul@sparebank1.no

Arbeidsgruppe

Regnskapsstandard-gruppe

Leder Ellen Wettre-Johnsen (2009 - 2025) Ellen.Wettre-Johnsen@opf.no
Hanh Ngo (2014 - 2025) hanh.ha.thi.ngo@storebrand.no
Henrik Hammer (2018 - 2025) henrikpaulovhammer@gmail.com
Cecilie Sjuls Nygård (2019 - 2025) csn@spk.no
Johann Frédéric Francis Despriee (2019 - 2025) johann.despriee@pkh.no
Inge Myrseth (2022 - 2025) inge.myrseth@klp.no

Gruppe for aktuarstandarder

Leder Helge Ivar Magnussen (2016 - 2025) him@klp.no
Petter Hansen (2018 - 2025) petter.hansen@storebrand.no
Trond Killi (2018 - 2023) TKilli@munichre.com
Morten Harbitz (2019 - 2025) harbitz@online.no
Isabelle Kerspern Graasvoll (2021 - 2023) isabelle.graasvoll@icloud.com

IFRS17-gruppe

Leder Mats Sollie (2018 - 2024) mats.sollie@aksio.no
Ellen Wettre-Johnsen (2018 - 2024) Ellen.Wettre-Johnsen@opf.no
Gunn Albertsen (2018 - 2024) gunn.albertsen@storebrand.no
Trond Killi (2018 - 2024) TKilli@munichre.com

Fagetisk utvalg

Leder Gunn Albertsen (2021 - 2027) gunn.albertsen@storebrand.no
Magne Nilsen (2017 - 2023) magne7@outlook.com
Anne Sundby Magnussen (2019 - 2025) anne.sundby.magnussen@gabler.no

Verv i internasjonale foreninger

 

AAE

Organ

Deltaker

Periode

Board of Directors

Gunn Albertsen

2019-2022

Presidents meeting

Stig Harry Olsen

2021-2023

General Assembly (årsmøte)

Stig Harry Olsen

2021-2023

The Professionalism Committee

Helge-Ivar Magnussen

2021-2025

The Insurance Committee

- AAE Low Interest Rates (LIR) Working Group

- IFRS 17 Working Group

Mats Sollie

Ole Petter Anstensrud

Gunn Albertsen

2014-2025

2021- 2025

2019- 2024

The Pensions Comittee

Sissel Rødevand

2022-2025

The Risk Management Committee

Ingrid Gould

2022-2025

The Education Committee

Patrick Kakunze

2016-2023

 

IAA

Organ

Deltaker

Periode

Presidents’ Forum

Stig Harry Olsen

2021-2023

Strategic Planning Committee

Stig Harry Olsen

2021-2023

IAA Council

Odd Arne Svendsen

2016-2025

Correspondent

Stig Harry Olsen

2021-2023

Advance Comittee

Stig Harry Olsen

2021-2023

IAA AFIR ERM - Board Member

Aika Msuya

2021-2025

IAA Enterprise and Financial Risk Forum

Ingrid Gould

2022-2025

Insurance Regulation Committee

Simen Gaarder

2016-2025

Pensions, Benefits and Social Security Forum

Odd Arne Svendsen

2016-2025

Insurance Accounting Committee

Gunn Albertsen

2016-2025

Education Committee

Patrick Kakunce

2016-2023

Professionalism Committee

Helge-Ivar Magnussen

2016-2025

Mortality Virtual Forum

Sissel Rødevand

2022-2025

Data Analytics Virtual Forum

Jimmy Paul

2021-2024

IAA Pensions Accounting Committee

Ellen Wettre-Johnsen

2021-2025